Holoportasyon
Yani, Sanal Gerçeklik, Teknolojinin sürekli olarak kendisini yenilemesiyle günden güne yeni keşifler hayata geçmektedir.

(Sanal Gerçeklik) Bu keşiflerden en önemlilerinden birisi holoportasyon olmuştur. Holo lens ile Birden fazla kişinin farklı mekanlarda olmasına rağmen holoportation aynı ortamda birlikte sohbet etmeleri ve oyun oynamaları veya görüşmeleri artık mümkün olmaktadır.

 

Holoportasyon Ne Demek? 

Bu sistemin ortaya çıkmasıyla birlikte hololens adı verilen bir gözlük ile uzakta olan bir kişi ile aynı ortamda buluşmasına ve birlikte görüşmelerine olanak sağlayan teknolojik gelişmeye verilen isimdir.

Bu teknolojik gelişme holoportation gerek iş dünyasında gerekse bireysel hayatta oldukça olumlu sonuçlar verecektir. Örnek vermek gerekirse; iş dünyasında aynı ortamda olmasına gerek kalmadan kişilerin hologramları ile holoportasyon sistemi kullanılarak toplantılar gerçek siluetleri ile yapılabilecektir. Diğer bir tabir ile bir yerden bir yere ışınlanma olarak ifade edilmektedir.

 

Bu sistemi tasarlayan kuşak gelecekte bu sistemi meslek haline getirecek ve yavaş yavaş iş hayatına katılan Z kuşağının dijital ve teknolojik çözümü olmuştur. Dijital dönüşüm ile endüstri 4.0, strateji ve pazarlama ve marka yönetimi konularında dünyada birçok şirket bu sistemin genel işleyişi konusunda iş geliştirme ve araştırma geliştirme yapmaktadır.

 

Holoportasyon Nasıl İşler? 

Bu sistem aslında Z kuşağının sürekli olarak kullanacağı bir sistem tanımlanırken genç kuşağın iş hayatında bir ofise bağlı olmaksızın işlerini yapma özgürlüğüne sahip olacaklardır. Diledikleri yerde holoportation sayesinde işlerini tamamlayarak özgürlüklerini kaybetmeyeceklerdir. Hololens ile kullanılan bu sistem için bir gözlükle holoportasyon sisteme bağlanarak istedikleri ortama siluetlerini ışınlama suretiyle çalışmaktadır.

 

Sonuç olarak, Kurumsal Hayata Etkileri Nasıl Olacak?  

Her yıl kurumsal hayata binlerce Z kuşağı genç katılmaktadır. Gençlerin bir önceki kuşaktan farkları iş hayatında bir kuruma bağlı olmak ama her gün ofise bağlı olmamak ana fikri ile yola çıkarak neler yapabileceklerini tespit etmek olmaktadır.

 

holoportation nedir sorusu ışınlanma olarak yanıtlanabilir. Bu sistemle özellikle genç kuşak kendi özgürlüklerine dokunulmadan kendi işlerinde çok daha başarılı olacaklarını inanmaktadırlar. Gerçekten Füturistler bu ışınlanma konusunda Z kuşağı ile aynı fikri paylaşmaktadırlar.

Sonuç olarak,

Holoportation Yansıması

 

Işınlanma olarak bilinen holoportation nedir avantajları ve dezavantajları mevcuttur 3D sistemi ile kurulan teknolojik gelişmenin ses, görüntü ve siluet olarak bu üç unsurun bulunması aynı ortamda olmak kadar birbiriyle eş değer durum yaratmaktadır. İş veya özel hayatta çok avantajları olan sistemin bazı kesimlere göre holoportation nedir dezavantajları da var olduğu yorumlanmaktadır.

 

İnsani duygular çerçevesinde gerçek fiziki olarak kişilerin görüşmemesi ruhsal ve duygusal açıdan yalnızlığa taşınacağı ve kişilerin bu durumdan dolayı ruhsal açlık yaşanacağı konusunda çeşitli fikirler öne sürülmektedir.

 

Bu sistem henüz hayata geçmemiştir. Fakat birçok ülkede ışınlanma sistemini hayata geçirmek ile ilgili detaylı çalışmaları mevcuttur. Bu anlamda Özellikle Amerika sistemin gelişmesi ile ilgili uzun yol kat etmiştir. Hololens bu sistemin ayrılmaz parçasıdır. Hololens çalışmaları devam etmektedir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

G-T75107RJP9

Kantar Programı Tır Kantarı