Hololens Teknolojisi

Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte pek çok anlamda gelişmeler yaşanmıştır. Bunlardan birisi de Windows 10 işletim sistemine entegre edilmiş gözlük olan hololens olmaktadır. Son yıllarda holoportasyon ve Hololens Teknolojisi soruları ile sıklıkla karşılaşmaktadır. Pek çok farklı görev gören hololens ve holoportasyon teknoloji ile ilgilenen herkes tarafından merak uyandırmaktadır.

 

 

Hololens Nedir? 

Hololens gerçeklik seviyesini bir adım ileri taşıyan bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Windows 10 işletim sistemine entegre edilmiş olan bu gözlük Hololens Teknolojisi nedir sorusunu da beraberinde getirmiştir.

Hololens holografik bir yansıtıcı görevi üstlenen gözlüktür. Kişilerin gözünün önüne yansıyan holografik Windows 10 işletim sistemi kişiler ile aynı zamanda sesli iletişime geçebilmektedir. Ayrıca ses komutu da alabilmektedir. Parmaklar gözlüğün önüne getirilip mouse görevi de görmektedir.

 

Sonuç Olarak,

Hololens Ne İşe Yarar?  

nedir ile birlikte ne işe yaradığı da merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Hololens ile CAD uygulamaları kolay bir şekilde hiçbir şeye ihtiyaç duyulmadan yönetilebilmektedir. Ayrıca mouse görevi yapan parmaklar ile çizimler yapılabilirken objeler de taşınabilmektedir.

 

Yapılan bu işlemler esnasında kişilerin sabit durması gerekmektedir. Hololens objenin taşıdığı yeriş kendisi kaydetmekte kişiler gözlerini başka bir yere çevirip tekrar aynı yere çevirdiklerinde obje konulan yerde bulunmaktadır. Ayrıca bu gözlük ile yapılan çizimler yazıcılardan çıktı olarak alınabilmektedir.

 

Holo lens gözlüğün diğer bir görevi de evlerin tasarımlarının gerçekleştirilmesini sağlamasıdır. Ev içerisinde gözlüğü takarak aynı mantık ile evi bir tuval olarak düşünerek çeşitli tasarımlar da yapılabilmektedir. Bunlar dışında holo lens gözlükteki uygulanmalar ile sesli etkileşime de geçilebilir. Günümüzde İngilizce olarak gerçekleşen sesli etkileşim dışında sesli cevaplar da bu gözlük ile alınabilmektedir.

 

Holoportasyon Nedir? 

Microsoft tarafından geliştirilen Hololens’in yanında holoportasyon uygulaması da geliştirilmiştir. Bu nedenle holoportasyon nedir sorusu çok sık sorulmaktadır. Hololens gözlük ile yapılan işlemlerden birisi de mekan olarak başka bir yerde bulunan kişiler ile görüşülmesidir. Burada karşımıza holoportasyon çıkmaktadır. Bu gözlük ile başka bir mekanda arkadaşlarınız ile aynı odadaymış gibi görüşülmesini sağlayan teknolojiye holopostasyon adı verilmektedir. Holoportasyon nedir sorusuna da bu şekilde cevap verebiliriz.

 

Holoportasyon son yıllarda adından sıklıkla bahsettiren önemli teknolojilerden birisidir. Bu sistem karşıdaki kişinin hologramını oluşturan ve kişiyi adeta yanımıza getiren bir sistemdir. Böylece görüntülü konuşmayı da bir adım ileri taşınmaktadır.

 

Holoportasyon Nasıl Çalışır?  

Holoportasyon nedir sorusu ile birlikte bu sistemin nasıl çalıştığı da merak konusudur. Sistem odanın dört bir tarafına yerleştirilen üç boyutlu kameralardan alınan görüntüler hızlı bir şekillenerek çalışmaktadır. Böylece ortamdaki hareketli ve sabit cisimlerin üç boyutlu dijital modellerinin çıkarılmasını sağlamaktadır.

Kamera ve ilişkili yazılım üç boyutlu tarayıcı gibi çalışmakta ve ortamda bulunan her şeyi tarayarak bilgisayarlara aktarmaktadır. Bu işlemin ardından cisimlerin mekandaki yerlerini belirten koordinatlar karşı tarafa iletilerek gözlük ile modeller mekandaymışçasına kişilere gösterilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

G-T75107RJP9

Kantar Programı Tır Kantarı