Holoportasyon Hakkında Merak Edilenler

Holoportasyon Hakkında Merak Edilenler

Mal ya da hizmetler üretilirken ve bu alana yönelik amaçların gerçekleştirilmesinde bazı teknik ve yöntem ve beceriler kullanılır. Hatta bu alanda bilimsel araştırmalar yapılır. Tüm bu çalışmaların sonucu olarak karşımıza teknoloji kavramı çıkar. Teknoloji zaman geçtikçe çağ ve dönem değiştikçe büyük gelişmeler gösterir. Bu gelişmelerin içerisinde bir de holoportasyon teknolojisinden söz edilmektedir.

 

Bilim ve gençlik kavramları iç içe yönetilen terimlerdir. Burada teknolojinin büyük yeri ve önemi vardır. İşte bu aşamada devreye bireylerin aklında yer edinmiş holoportation nedir sorusu gelmektedir. Bilindiği gibi son model teknoloji alanında akıllı telefonların gelişme göstermesi ve bilgisayarların artık neredeyse her şeyi gerçekleştirmesi gelmektedir. Robot sistemlerinin hayatımıza hızla girmesi yaşamımızı kolaylaştırmaktadır. Elbette ki bu sistemlerin avantajlarından yararlanmak olumlu taraflarıdır.

 

Microsoft sistemi teknoloji içerisinde çok sayıda proje geliştirmektedir. Bu projelerden bir tanesi de insanların yeni yeni duydukları holoportation projesidir. Proje aslında bir iletişim projesidir. Detaylar ise bir devlet dairesi olan TÜBİTAK kurumunun bilim gençlik bölümünde verilmektedir.

 

Holoportation Teknolojisi Hakkında Bilgiler

 

İngilizceden çevrilmiş olan bu kelime gerçek zamanlı olacak şekilde holografik iletişime olanak veren Microsoft Research projesine denmektedir. Burada yer alan holografik iletişim kavramı ise fotoğraf filmine benzeyen şekilde şeffaf bir yüzey üzerine ışığa duyarlı bir bileşim tabakasına verilen isimdir. İşte bu şekilde sağlanan iletişime İngilizce karşılığı olan holoportation denmektedir. Sistem ışığın kullanılmasıyla 3 boyutlu bir iletişimi ifade etmektedir.

Sonuç olarak

Holoportasyon Teknolojisinde Neler Vardır?

 

Microsoft tarafından geliştirilen holoportasyon teknolojisinde HoloLens‘in kullanımına yönelik farklı uygulamalar vardır. Bu tanımda geçen HoloLens ise biz gözlüğün ismidir. Bu gözlük sayesinde farklı mekanda yer alan bir kişiyle sanki aynı yerdeymiş gibi görüşebilir ve iletişim kurabilirsiniz.

 

Bu teknoloji bilinen görüntülü konuşmanın bir ileri taşınmış halidir. Teknoloji sonunda görüntülü konuşmayı karşıdaki kişinin hologramını meydana getirerek kişiyi adeta diğer bireyin yanına ışınlayan sistemle çalışmaktadır. Bu sayede görüntülü konuşma ileri teknolojiyle gerçekleşmektedir.

Sonuç olarak

Holoportation Sisteminin Gerçekleşme Aşamaları

 

Teknolojide büyük yer edinmiş ve önemli olan bu sistem hakkında bireyler bilgi sahibi olmak istemektedir. Teknolojiyi yakından takip eden insanlar bile bazen onun hızına yetişememektedir. İşte bu yüzden de insanların aklında holoportation nedir sorusu kalmaktadır. Yazıyı okuduktan sonra geniş iletişim ağına sahip bu teknolojiyle ilgili sorular kafanızdan gidecektir.

 

Elbette ki sistemin gerçekleşme aşamaları bulunmaktadır. Öncelikle bu sistem ilgili odanın dört tarafına yerleştirilen üç boyutlu kameralar sayesinde gerçekleşmektedir. Bu üç boyutlu kameralar görüntüleri çok hızlı bir şekilde işlemektedir. Bu sayede de ortamda yer alan cisimler hareketli bir şekilde üç boyutlu olarak dijital modellerden çıkarılmaktadır.

 

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse veriler bilgisayara her şey taranarak aktarılmaktadır. Verileri tarayan ve bilgisayara aktaran sistem ise kamera ve bununla ilişkili üç boyutlu yazılımdır. Bu yazılım tarayıcı gibi çalışmaktadır.

 

Bu olay gerçekleştikten sonra cisimlerin odadaki yerlerini belirten koordinatlar karşı tarafa iletilmektedir. Bu aşamada gözlük ise modellerin ilgili yerdeymiş gibi bireye gösterilmesini sağlamasıdır.

 

Kişiler bu deneyimi yaşadıktan sonra ne kadar farklı olduğunu anlamaktadır. Hatta tüm bu anlatılan aşamalar sistem sayesinde milisaniyeler içinde gerçekleşmektedir.

 

Bu sistem sadece iletişimi sağlamakla yetinmemektedir. Aynı zamanda yapılan görüşmeler kayıt da edilebilmektedir. Bu sayede bireyler istedikleri zaman kendilerini sanki görüşmenin içindeymiş gibi görebilmektedir. Sistem sayesinde üzerinden zaman geçse bile videonun içinde dolaşabiliyorsunuz. Bu sistem bu yönüyle de nostaljik video izlemenin çok ötesine geçmeyi başarmıştır.

Sonuç olarak

Holoportasyon Sisteminden Nasıl Yararlanılır?

 

Teknolojinin çok ötesine geçen holoportasyon sisteminin geliştirilmesi hala devam etmektedir. Çalışmalar devam ettiği için sistemi satın almak hala mümkün gözükmemektedir. Elbette ki sistemin bir parçası ve donanımı olan HoloLens gözlükler ve benzer teknoloji ürünleri geliştirmek isteyenler için satışa sunulmaya başlanmıştır.

 

Gerçek zamanlı sanal 3D ışınlanma olarak geçen holoportation hologram oluşturarak gerçek zamanlı bir iletişim sunmaktadır. İletişim artık uzaktan olmak zorunda değildir. Kişiler birbirinden ayrı yerlerde mesafelerce uzak olsalar bile aynı odada buluşmaktadır.

 

Sınırlı iletişimin ötesine geçen bu sistem elbette ki bazı dijital ürünlerle ve araçlarla gerçekleştirilmektedir. HoloLens ismi verilen gözlük buna bir örnektir. Tüm bu verilen detaylı bilgiler sizlerin de aklında var olan holoportation nedir sorusunun cevabını fazlasıyla netleştirmiştir. Sistemin çalışmaları sayesinde hologram ayağına gelmektedir.

G-T75107RJP9

Kantar Programı Tır Kantarı